Faaliyet Konuları

1- Teleferik hat boylarının tespiti ve hat profillerinin hazırlanması

2- Teleferik istasyon çizimlerinin hazırlanması

3- Teleferik tesislerinin inşaat ve montaj işlerinin yapılması

4- Teleferik tesislerinin teknik personelinin eğitilmesi

5- Teleferik tesislerinin teknik işletmelerinin yapılması

İki ve üç kablolu teleferikler

Bu ayrılabilir teleferikler, en fazla 35 yolcu kapasiteli kabinlerle, en fazla bir yönde saate 6000 kişi taşırlar. Rüzgara karşı yüksek direnci, düşük enerji tüketimi ve uzun açıklıkları geçmek, iki ve üç kablolu teleferiklerin avantajlarıdır. En fazla halat hızı 7,5 m/sn dir.

 

 

                 
       
       

Gondol Teleferikler

Gondol teleferikler kayak sporu alanlarında, turizm ve şehir merkezlerinde konforlu sürüş imkanı sağlamaktadır. Kapalı taşıyıcılar, dış etkilere karşı yolculara tam koruma sağlar. Gondollar aileler ve yaşlılar için özel tasarlanırlar. Gondollar yolcuların güvenli ve kolay iniş ve binişini sağlamak için ayrılabilir klemenslerle ana halata bağlanırlar. Halat hızı en fazla 6 m/sn dir. Kabin yolcu kapasitesi 4 ile 15 arasında değişmektedir. Bir yönde yolcu taşıma kapasitesi saatte en fazla 3600 kişi olmaktadır.

 

Ayrılabilir Sandalyeli Teleferikler

İki, üç, dört, altı ve sekiz kişilik sandalyeli teleferikler, bir yönde saatte 4000 yolcuyu taşımaya uygun, modern sistemlerdir. Sandalyeli teleferikler kış spor merkezlerinde çok popüler sistemlerdir.

 

Teleferik Çeşitleri

 

 

Şehir içi yolcu taşımacılığında teleferik sistemlerinin önemi

Dünya nüfusunun yaklaşık % 50 si şehir merkezlerinde yaşamaktadır. Bu sayı kısa bir süre içinde %75 leri bulacaktır. Şehir merkezlerinde yaşayan insanların evlerinden işyerlerine ulaşmalarını sağlayan mevcut ulaşım sistemleri zamanla ihtiyacı karşılamayacaktır. Bu nedenle, teleferik tesisleri şehir taşımacılığında önemli bir yer tutacaktır.

 

Teleferik sisteminin avantajları


-engellerin üzerinden kolayca geçme.
-hızlı montaj
-yolcular için keyifli yolculuk
-diğer ulaşım araçlarına kolay bağlantı  
-hızlı ulaşım
-kolay ulaşılırlık ve yüksek güven
-işletme verimliliği
-az yer kaplayan taşıyıcı üniteler